تبلیغات
حسابدار برتر

حسابدار برتر
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتون درموردوبلاگ ومطالبش چیه؟


چت باکس


تنخواه گردان چیست؟مبلغی بول راکه به منظوربرداخت هزینه های جزئی دراختیاریک یاچندنفرازکارکنان شرکت قرارمیدهندرا((تنخواه گردان))می گویند.
تنخواه گردان ثابت و متغیر
تنخواه مقداری وجه نقد است که جهت سهولت در انجام پرداخت ها در اختیار شخص یا اشخاصی که اصطلاحا کارپرداز یا تنخواه گردان نامیده میشود، قرار میگیرد تا هزینه های جزیی از آن محل انجام و سپس با ارائه اسناد هزینه، مبلغ آن تکمیل گردد.
بامادرادامه مطلب همراه باشید......
حسابداری تنخواه گردان:
برای ثبت فعالیتهای مربوط به دریافت و پرداخت وجوه نقد از دو روش حسابداری می توان استفاده نمود:
1) روش تنخواه گردان ثابت
در این روش به هنگام اولین پرداخت وجه به کارپرداز، حساب تنخواه گردان بدهکار و در مقابل حساب بانک بستانکار می شود و در نهایت در پایان سال مالی به هنگام تسویه حساب، لازم است حساب مذبور (که در ابتدای سال بدهکار شده بود)دبستانکار شود. در این روش پس انجام هزینه و تائید اسناد مربوطه، چکی معادل مبلغ هزینه در وجه کارپرداز صادر شده و به ازای آن حساب هزینه بدهکار و در مقابل حساب بانک بستانکار می شود.
2) روش تنخواه گردان متغیر:
در این روش هر بار که اسناد هزینه از کارپرداز دریافت می شود، حساب هزینه و یا گاهی حسابهای دیگری مانند داراییهای تحصیل شده بدهکار و در مقابل حساب تنخواه گردان بستانکار می شود. در این روش پس از تائید اسناد و هنگام پرداخت وجه آن، حساب تنخواه بدهکار و در مقابل حساب بانک بستانکار می شود. این روش به دلیل توجه به گردش حسابها از نظر کنترل های داخلی مطلوبتر است.

[ دوشنبه 14 دی 1394 ] [ 10:55 ب.ظ ] [ Maryam Heidari ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

مریم حیدری دانشجوی حسابداری
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :