تبلیغات
حسابدار برتر

حسابدار برتر
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتون درموردوبلاگ ومطالبش چیه؟


چت باکس


       " بورس اوراق بهادار " به معنی یک بازارمتشکل ورسمی سرمایه است که درآن  خرید وفروش سهام شرکت ها یا اوراق  قرضه  دولتی یا موسسات معتبرخصوصی، تحت ضوابط وقوانین ومقررات خاصی انجام می شود. مشخصه مهم بورس اوراق بهادار ، حمایت  قانون  از صاحبان پس ازاندازها وسرمایه های راکد و الزامات قانونی برای متقاضیان سرمایه است .بورس اوراق بهادار ، ازسویی مرکز جمع آوری پس اندازها وازسوی دیگر ، مرجع رسمی ومطمئنی ، است که دارندگان پس ازاندازهای راکد ، می توانند محل نسبتاً  مناسب وایمن سرمایه گذاری را جستجو کرده و وجوه مازاد خودرا برای سرمایه -گذاری در شرکت ها به کارانداخته وبا خرید اوراق قرضه دولت ها و شرکت های معتبر ، از سود معین وتضمین شده ای برخوردار شوند ." 

بامادرادامه مطلب همراه باشید.......
بازار متشکل وسازمان یافته ای است که تعداد زیادی از عرضه- کنندگان ، کالا یامتاع خودرا عرضه وکالای مربوطه پس از بررسی های کارشناسی وقیمت گذار ی توسط کارگزاران آن بازار برای  خریداران ابتیاع می شود .مانند بورس طلا ، بورس فولاد ، بورس گندم  وغیره . بورس کالا در سطح بین المللی بیشتر در مورد کالاهای استراتژیک  تشكیل می شود.دربازارگانی داخلی ایران اصطلاح بورس کالا به بازارهای اختصاصی کالاهای سرمایه ای ، واسطه ای یامصرفی اطلاق می شود که از نظر جغرافیا یی دریک محدوده معین واقع شده وتعدادزیادی از عناصر عمده فروشی یاخرده فروشی آن کالای خاص را دربرداشته باشد . مانند بورس دربازار تهران ، بورس اهن ، بورس کفش ، بورس ابزار ویراق وغیره .

چگونگی بوجود آمدن بازار بورس اوراق بهادار

 پیدایش بورس دردنیا، یكی به پیدایش شركتهای سهامی با مسئولیت محدود و دیگری به پیدایش شركتهای سهامی عام مربوط می شود. درگذشته بازرگانان جهت جلوگیری ازضرروزیان وخسارت احتمالی ترجیح می دادند، ضرروزیان خود را از راه شراکت تقسیم كنند. این امرتنها از طریق جمع نقدینگی ازمردم، وایجاد شركت سهامی باچند نفر شریك در حدودسهام خریداری شده، یا سرمایه پرداخت شده شركت میسرمی شد. شركت هند شرقی اولین شركتی بود كه به این اقدام دست زد. بعدها با گسترش مبادلات تجاری وایجاد ارتباط مردم با صاحبان سرمایه مراكزی بوجود آمد كه با تماس این دو گروه با یكدیگر بمنظور رفع احتیاجات بلندمدت یكدیگر بازارسرمایه بوجود آمد.  

تعریف وآشنایی با بورس اوراق بهادار

      بورس یك بازار اقتصادی است كه درآن سهام وسایراوراق بهادار ازقبیل اوراق مشاركت مورد داد وستد قرارمی گیرد. امتیاز عمده این بازار سرمایه گذاری بلندمدت است كه شركتها ازطریق فروش سهام سرمایه لازم را تامین وبامشكل بازپرداخت آن مواجه نمی باشند. خریداران این سهام چنانچه به پول خود نیازداشته باشند سهام خودرا دربازار عرضه وبا فروش آن مالكیت را از خودبه خریدارجدید انتقال می دهند. بورس برخلاف سپرده گذاری دربانك ازعواید متعددی برخوردار است كه حداقل این عواید سود نقدی سهام و رشدقیمت آن می باشد. به بیان ساده تر، دربورس علاوه برسود دریافتی توسط سهامداران، اصل سرمایه گذاری آنها نیز مشمول تغییر می شود كه در برخی موارد افزایش قیمت سهام به مراتب بیشتر از سود نقدی سالیانه آنها می باشد        وقتی ازبورس صحبت می كنیم منظورمحلی است كه درآن اوراق بهاداربه معنای عام آن معامله میشود. مشهورترین اوراق بهادارپول كشورهای  مختلف(ارزها)هستند. سهام شركتها و واحدهای تولیدی، تجاری وخدماتی نوعی دیگر ازاین اوراق می باشند. همینطور اوراق قرضه نیز، چه توسط دولت صادرشده باشد و چه توسط بخش خصوصی نوع دیگری ازاوراق بهادارمحسوب می شوند. درحال حاضربه لحاظ مقررات حاكم براوراق بهادارموجب شده تا دو نوع بازار برای آنها بوجود آید. یكی«بازارپول» كه درآن معاملات بصورت نقدی وكوتاه مدت انجام می شود و درایران انحصاراین معاملات به نظام بانكی كشور واگذار شده است و دیگری « بازار سرمایه » كه درآن معاملات سهام باماهیت بلند مدت صورت    می گیرد. 

 بورس اوراق بهادار و تشكیلات سازمانی اش 

       بورس هم مانند هر سازمان دیگری ، دارای تشكیلاتی است تا به اداره بهتر آن كمك كند . تشكیلاتی كه اسامی ساده و وظایفی پیچیده دارند . ساز و كار مرسومی نیز بر این اسامی و وظایف حاكم است كه هر چند قدیمی ، اما اگر مراعات شود ، راهگشا ست . در قانون تاسیس بورس اوراق بهادار, برای اداره آن ، 4 ركن اصلی در نظر گرفته شده است كه عبارت اند از:

1- شورای بورس اوراق بهادار

         كسانی كه اخبار بازار سرمایه را دنبال می كنند ، به یاد دارند كه با تغییر مدیریت اقتصادی كشور پس از انتخابات سال 1380 ، شورای بورس ، رسمیت ملموس تر و جلسات آن ، جدیت بیشتری یافتند . تا جایی كه شخص وزیر ، عضو پنجم این شورا تلقی می شود . اما در اصل ، این جلسات به ریاست رییس بانك مركزی و به منظور تصویب آیین نامه های جدید و نظارت بر حسن اجرای آنها تشكیل می شود .

2-هیات پذیرش بورس اوراق بهادار

        وظیفه این نهاد از نام آن پیداست : پذیرش یا حذف اوراق در بورس . كارشناسان این هیئت ، زیر نظر قائم مقام بانك مركزی ، وضعیت شركت مورد نظر را با شرایط و ضوابط بازار سنجیده و برای متقاضیان ورود به بورس ، جواز پذیرش صادر وصلاحیت حضور پذیرفته شدگان ، را بررسی می كنند .
3-سازمان كار گزاران بورس اوراق بهادار

         طبق قاعده تمام بازار های بورس جهانی ، خرید و فروش سهام ، توسط واسطه هایی به نام كارگزار انجام می گیرد . اما این گروه نیز هر چند به صورت مستقل از سازمان بورس ، اما دارای ضوابط و تشكیلات مخصوص خود است ؛ تا افرادی كه به عنوان امین سرمایه های مردم به كار مشغولند ، امین هم باقی بمانند .

4-كار گزاران رسمی بورس اوراق بهادار

     در بورس، ضوابطی وجود دارد كه با وجود سختی، اطمینان سهامداران را از درستی معاملات بازار بالاتر می برند. یكی از آنها، عدم اجازه معامله مستقیم توسط سهامداران است. هر كس كه بخواهد سهمی را خرید كند یا آنرا به فروش رساند، باید به "واسطه" معاملات مراجعه كند. این افراد واسطه، كه خبره بازار بوده و پس از سالها تجربه، از صافیهای سازمان بورس هم گذشته اند، كارگزار نامیده می شوند. بسیاری گمان می كنند كه عملیات كارگزاری، كار ساده و كارگزاری شغل راحتی است. اما در اغلب نقاط دنیا، كارگزاران، به دلیل موقعیت خطرناك شغلی شان، زودتر از هر قشر دیگری بازنشست می شوند. كارگزاری بورس اوراق بهادار، نوعی خدمات مشاوره به شمار می رود كه محتاج هوشمندی, سرعت عمل, صداقت و امانت داری است. وظیفه اصلی كارگزاران خرید یا فروش اوراق بهادار با پایین ترین هزینه است. در اصل، یك كارگزار، نماینده مشتری است و اولین مسئولیت او، اجرای سفارشها و انجام خواسته های مشتری از لحاظ خرید و فروش اوراق بهادار است. به دلیل همین حساسیت فعالیت كارگزاران است كه انجمن ملی معامله گران اوراق بهادار، ضوابطی را تعیین كرده است كه برای نظارت بهتر به عملكرد این گروه طراحی شده است. با این حال، كارگزاران، به صورت مستقل از سازمان بورس عمل كرده و تنها، تحت نظارت آن می باشند. نظارت بر كار كارگزران نیز با اطلاعاتی كه كمیسیون بورس اوراق بهادار كسب می كند، صورت می گیرد.  
5-هیات داوری بورس اوراق بهادار

        اما هیچ معامله ای نیست كه اختلافی در آن پیش نیاید . در بازار بورس نیز از این موارد بسیار است . هیئت مزبور ، حل اختلاف كارگزاران با یكدیگر یا با مشتریانشان را بر عهده دارد. طبیعی هم هست كه ریاست این هیئت بر عهده نماینده وزارت دادگستری باشد.

 6-تالار بورس اوراق بهادار

       هر خرید و فروشی ، به فضایی نیاز دارد تا خریدار و فروشنده در آن جمع شده و بر سر قیمت ها به چانه زنی بپردازند . خرید و فروش اوراق بهادار ثبت شده در بورس نیز در مكانی كه آنرا تالار بورس می نامیم و البته در ساعات مشخصی ، صورت می گیرد . در تالار های امروزی ، تابلویی برای نمایش قیمت سهام و لوازم ارتباطی نظیر تلفن و كامپیوتر و میزی برای استقرار واسطه گران تعبیه شده است  . 
7-فهرست رسمی بورس اوراق بهادار

        نكته مهم آن است كه در بورس اوراق بهادار ، تنها اوراقی قابل معامله هستند كه در بورس پذیرفته شده و نام آنها در فهرست رسمی آن درج شده باشند . یعنی سهام هر شركت یا ورق ارزشمندی ، اول باید از صافی ضوابط سازمان بورس گذشته باشد ، تا بتواند در تالاری كه گفتیم مورد معامله قرار گیرد . این ضوابط هم برای آن است كه خریدار تا حدی بتواند به وضعیت شركت در بلند مدت اطمینان حاصل كند و لااقل در میان شركتهای محدودتری به انتخاب بهتری دست بزند . اما در نهایت ، تصمیم گیری درست و به موقع است كه سرنوشت سود یا زیان سهامدار را معین  می كند و سازمان بورس تنها می تواند از تخلفات مورد نظر جلوگیری كند و ضمانت كننده سود سهامداران نخواهد بود.  
8-تابلوی قیمتها

        برای خریداران مهم است كه بدانند ، مجموعه سهام بورس در هر لحظه از نظر قیمت و تعداد سهام قابل عرضه یا مورد تقاضا در چه وضعیتی قرار دارند . در همین گفتار هم آوردیم كه در تالار بورس ، تابلوی قیمت سهام ، زینت بخش دیوار شده و در هر لحظه ، اطلاعات تغییر وضعیت قیمت سهام را در اختیار سهامداران می گذارد . البته تابلوها و صفحات نمایش دیگری هم هستند كه برای اطلاع سهامدار از آخرین وضعیت سهام در بازار تعبیه شده اند . به این ترتیب ، یك ناظر عادی هم می تواند به راحتی جریان روند معاملات را دنبال كند . معاملات هیچ تجارتخانه ای در اقتصاد , این چنین در معرض دید و آگاهی و قضاوت عموم قرار ندارد . در پایان هر روز هم این اطلاعات برای درج در روزنامه های رسمی كشور ، به دفتر آنها ارسال می شود .

شرایط پذیرش سهام شرکتها در سازمان بورس اوراق بهادار

        شرایط پذیرش در بازار سهام شامل محدودیت هایی است كه به پذیرش شركتهای مطمئن، سود ده و برخوردار از آینده امیدوار كننده می انجامد این شرایط در واقع به مانند یك فیلتر عمل می كند و از ورود شركتهای ضعیف و دارای عملكرد مالی اقتصادی نامطلوب جلوگیری می كند در شرایط پذیرش شركتها به بورس اوراق بهادار تهران، تراز مالی مثبت، سوددهی، و تضمین امكان سودآوری آتی، ساختار سهامی عام، حداقل سرمایه دوهزاروپانصد میلیون ریال، حداكثر چهل و نه درصد سهام متعلق به دولت و مطابقت با استانداردهای مالی از موارد مهم شرایط قلمداد می شود. در غیر این صورت شركتها به جای پذیرش درگروه شركتهای تابلوی اصلی در تابلوی دوم وارد می شوند و تا احرازشرایط عادی به تابلوی اصلی راه نمی یابند. 
تعریف شركت

        طبق قانون تجارت انواع شركتها عبارتند از: 1. سهامی  2. با مسئولیت محدود 3. تضامنی 4 . مختلط غیر سهامی  5.مختلط سهامی  6. نسبی  7. تعاونی تولید و مصرف.
تعریف شركت سهامی :

         به موجب ماده یک  قانون تجارت شركت سهامی عام شركتی است كه سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به ملبغ اسمی سهام آنها است و طبق ماده دو قانون مذكور شركت سهامی شركت بازرگانی محسوب می شود ولو اینكه موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد. 
مشخصات متمایز كننده این نوع شركت با سایر شركتها عبارت است از:
    1- سرمایه به سهام مساوی تقسیم شده باشد. 
    2- مسئولیت دارندگان سهام فقط محدود به سهام آنهاست. 
    3- كلیه عملیات شركت، بازرگانی محسوب   می شود. 
    4- عمده شركا كمتر از سه نفر نخواهد بود. 
    5- سرمایه شركت از مبلغ 1.000.000 ریال نباید كمتر باشد. 
    انواع شركتها سهامی عبارتند از :1- شركت سهامی عام 2- شركت سهامی خاص
 1- تعریف شركت سهامی عام :

         شركت سهامی عام شركتی است كه موسسین آن قسمتی از سرمایه شركت را ازطریق فروش سهام به مردم تامین می كنند. به این طریق كه موسسین قبلاٌ بیست درصد سرمایه را خودشان تعهد كرده و لااقل سی وپنج درصد مبلغ تعهد شده را در حسابی به نام شركت در شرف تاسیس در یكی از بانكها سپرده و سپس اظهار نامه ای به ضمیمه طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام به مراجع ثبت شركتها تسیلم می نمایند

2- شركت سهامی خاص

        شركت‌هایی كه تمام سرمایه آن در موقع تاسیس منحصراً توسط موسسین تامین شده است.

تعریف پذیره نویسی 

        تعهد پرداخت سهام را كه از ناحیه اشخاص به عمل می آید، قانون پذیره نویسی نامیده می شود. به موجب آگهی (كه اصطلاح قانونی آن در این مورد اعلامیه است) اشخاصی كه مایل به سرمایه گذاری در شركت سهامی عام هستند دعوت می شود كه شركت برای انجام آن تاسیسمی شود و سرمایه ای كه در نظر گرفته شده و با اطلاع ازسوابق و شخصیت موسسین در خرید سهام، شركت نمایند. 
       طرح اعلامیه مزبور طبق ماده نه قانون اصلاحی باید به شرح زیر باشد:
نام شركت ـ موضوع شركت ـ مركز اصلی شركت و شعب آن در صورت وجود ـ مدت شركت ـ هویت كامل و اقامتگاه و شغل موسسین ـ مبلغ سرمایه و تعیین مقدار نقد و غیر نقد آن به تفكیك و تعداد و نوع سهام ـ تعیین چگونگی و موجبات آن (در صورتی كه موسسین مزایایی برای خود در نظر گرفته اند.)ـ تعیین مقداری از سرمایه كه موسسین تعهد كرده و مبلغی كه پرداخت كرده اند ـ ذكر هزینه هایی كه موسسین تا آن موقع جهت تدارك مقدمات تشكیل شركت پرداخت كرده اند و بر آورد هزینه های لازم تاشروع فعالیت شركت ـ در صورتی كه انجام موضوع شركت قانونا" مستلزم موافقت مراجع خاصی باشد ذكر مشخصات اجاره نامه یا موافقت اصولی آن مرجع ـ ذكر حداقل سهامی كه هنگام پذیره نویسی باید توسط پذیره نویس تعهد شود و تعیین مبلغی كه باید مقارن پذیره نویسی نقدا" پرداخت گردد ذكر شماره و مشخصات حساب بانكی كه مبلغ نقدی سهام مورد تعهد باید به آن حساب پرداخت گردد و تعیین مهلتی كه اشخاص ذیعلاقه می توانند برای پذیره نویسی و پرداخت مبلغ نقدی به بانك مراجعه كنند تصریح به اینكه اظهارنامه موسسین به انضمام طرح اساسنامه برای مراجعه علاقمندان به مرجع ثبت شركتها تسلیم شده است ـ ذكر نام روزنامه كثیر الانتشار جهت درج آگهی ها ـ چگونگی تخصیص سهام به پذیره نویسان. 

چرا در بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری می كنیم

        چنانچه تفسیر برخی ازاقتصاددانان را بپذیریم، پس انداز نیزخود نوعی هزینه است. به تفسیردیگرنوعی به هدردادن پول. برای رفع هرگونه شبهه باید بلافاصله به كیفیت این نوع مخارج اشاره كنیم، تا با «هزینه مصرفی» به معنای عام ومعمول آن اشتباه نشود. درواقع این یك حقیقت است كه مازاد درآمد افراد برمصرفشان بالاخره به یكجور سرمایه گذاری اختصاص پیدا می كند. تخصیص پس انداز به سرمایه گذاری می تواند مستقیم یاغیرمستقیم باشد. بانكها بعنوان مؤسسات وابسته پس اندازهای مردم را جمع آوری می كنند و بصورت تسهیلات بانكی دراختیار سرمایه گذاران قرار می دهند. دراینصورت صاحبان سپرده ها هیچگونه دخالتی درانتخاب سرمایه گذاریها ندارند وپول هایشان بطورغیر مستقیم درسرمایه گذاریها مصرف می شود اماممكن است همین افراد تصمیم بگیرند كه شخصاً پولهایشان را سرمایه گذاری كنند. در این حال سرمایه گذاری بطورمستقیم یا خرید سهام میتواند نظرشان را تامین كند.همانطوریكه می دانید پس انداز دربانكها، درآمدنسبتاًكم ومشخص وثابتی دارد كه آنهم باتوجه به نرخ سود می باشد. اما اطمینان بازپرداخت اصل سرمایه گذاری، دربانكها تضمین می شود. اینها مزایایی هستند كه سپرده گذاران را به بانكها جذب می كند. ولی سرمایه گذاری ازطریق خرید سهام شركتها دربورس دارای مزایایی می باشد.  
    افزایش قیمت سهام - دریافت سودسهام - معافیت مالیاتی - حق رای و اعمال مدیریت - تنوع سرمایه گذاری - اطمینان از محل سرمایه گذاری - حق خرید سهام انتشار یافته و…

جاذبه های بورس اوراق بهادار برای مردم

        ولی واقعا چرا مردم پولشان را در بورس سرمایه گزاری می كنند ؟ 
هرچه باشد ، در میان راههای مختلف سرمایه گزاری ، بازار بورس ، یكی از خطرناكترین هاست . نكته هم همینجاست : كسانی وارد این بازار می شوند كه اهل خطر كردن اند و انتظارهم دارند سود بیشتری ببرند . قطعا این افراد ، سود این بازار را با سود بانكی و خرید اقلام مختلف دارایی ( مثل موبایل و ماشین و ... ) و خرید سكه و ارز و دیگر اقلام مقایسه می كنند ، و با یك دودوتا چهارتا ، بورس را برای فعالیت النتخاب می كنند . مقایسه درستی است ، ولی باید توجه داشت ، همانطور كه در خرید سهام باید دقت كرد كه همه تخم مرغ ها در یك سبد نباشند ،     ( یعنی همه سرمایه مان به خرید یك سهم اختصاص نیابد ) ، در تقسیم سرمایه بین انواع دارایی هم این نكته را باید در نظر داشت و برای كاهش خطرات ، می توان بخشی از دارایی را به انواع دیگری از سرمایه گزاری نیز تخصیص داد . یعنی برخی از این سرمایه گزاری ها ، در كنار فعالیت در بورس ، می توانند مفید بوده و رقیب دیدن آنها ، چندان درست نیست .

           اما در مقایسه بازار بورس با دیگر بازارها ، گاهی یادمان می رود كه یكی از مهمترین ویژگی های این بازار ، وجود قوانین سخت گیرانه است . از یك طرف ، هر شركتی نمی تواند وارد این بازار شود و شرایط اولیه خاصی را باید دارا باشد . از طرف دیگر ، هر شركت ، در طول عضویتش در بورس ، باید همگان را از ریز و درشت كارهایش مطلع كند . این امر، باعث می شود هم سهامدارانش از وضعیت شركت اطلاع داشته باشند وهم دیگران بتوانند برای خرید آن سهم تصمیم بگیرند . ضمن آنكه هر شركتی كه از قوانین بورس سرپیچی كند ، به طور موقت یا دائم از بورس خارج می شود       جالب اینجاست ، كسانیكه بر عملكرد شركتها نظارت می كنند ، اصلا كارشان همین است . اینجاست كه دولتی بودن یك نهاد ، برای حفظ منافع مردم و سهامداران ، به كار می آید .   شاید گمان كنید از آنجا كه در این بازار ، خرید و فروش ها تنها به وسیله افراد خاصی ( به نام كارگزار ) انجام می شود ، تقلب هم زیاد خواهد بود . ولی همان كارشناسان كه گفتیم ، به كار این "دلالان حرفه ای" هم نظارت می كنند . فرض كنید اصلا این واسطه ها نبودند ، می دانید چه هرج و مرجی می شد ؟! بازهم به كار و وظایف این كارشناسان واسطه خواهیم پرداخت  .اما یك نكته را هم درباره مقایسه این بازار با برخی از سرمایه گزاری ها كه صرفا به خرید یك قلم دارایی و نگهداری آن برای افزایش قیمت منتهی می شود ، اضافه كنیم : تا اینجا هرچه گفتیم از منافع مادی و محسوس این بازار بود ، اما نباید فراموش كرد كه این نوع از سرمایه گزاری ، هم مستقیم و هم غیر مستقیم بر كل اقتصاد هم اثر گذار است . می گویید چه طور ؟ ؛ عنوان " نقش بورس اوراق بهادار در اقتصاد كلان " را در همین بخش مطالعه كنید! 

جاذبه های بورس اوراق بهادار برای شركتها

        حالا فكر می كنید با اینهمه سخت گیری ، چه دلیلی دارد كه شركتها برای پذیرش در بورس ، سر و دست بشكنند ؟           اشتباهتان همینجاست! پیش از آنكه بازار بورس ایجاد شود تا بخواهد با قوانین خاصی ، شركتها را به سوی خود جذب كند ، این تاجران و صاحبان شركتها بودند كه فكر ایجاد بازار بورس به مغزشان خطور كرد . پس جذابیت بورس برای آنها ، چیزی به جز معافیت های مالیاتی و ایجاد تسهیلات مناسب برای صادرات و واردات و .... است .ین شركتها می توانند ، همه را در سود و زیان خود شریك كنند . بدین ترتیب هم در هنگام ورشكستگی  می توانند از سهامدارانشان كمك بخواهند ، و هم هنگام رشد و سودآوری می توانند با نشان دادن سود به دیگران و شریك كردن آنها ، پشتوانه محكمی برای آینده  فراهم كنند .

        از این امكان مهم و كارگشا كه بگذریم ، معافیتها و تسهیلاتی كه از آن به اشاره گذشتیم ، مطابق سلیقه هر كشور و طبق نیازهر زمان تعیین می شود . در كشور ما نیز ، از سالها پیش نزدیك به پانزده درصد معافیت از مالیت بر فروش برای این شركتها در نظر گرفته شده و طی چند سال اخیرهم، در كنار محدودیتهایی كه برای سایر شركتها در زمینه استفاده از ارز حاصل از صادرات و واردات متقابل در نظر گرفته شده ، معافیهای ویژه ای برای شركتهای پذیرفته شده در بورس دیده شده است

· مجتمع عمومی عادی سالیانه

           مجتمع عمومی شركت سهامی از اجتماع صاحبان سهام تشكیل می‌شود. در مجمع عمومی عادی حضور دارندگان حداقل بیش از نصف سهامی كه حق رای دارند ضروری است. تصمیمات همواره با اكثریت نصف به علاوه یك آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود، مگر در مورد انتخاب مدیران  و بازرسان كه اكثریت نسبی كافی نباشد. مجمع عمومی عادی سالی یك بار برگزار می‌شود و فاصله دعوت و تشكیل مجمع حداقل ده روز و حداكثر چهل روز می‌باشد.

مجمع عمومی فوق العاده و اختیارات آن

         در مجمع عمومی فوق العاده دارندگان بیش از نصف سهامی كه حق رای دارند باید حاضر باشند و تصمیمات مجمع همواره به اكثریت دو سوم آراء حاضر در جلسه رمسی معتبر خواهد بود. اختیارات مجمع شامل اصلاح یا تغییر مواد اساسنامه، كاهش یا افزایش سرمایه و انحلال شركت می‌باشد.

فرآیند سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار 

         پس ازاینکه سرمایه گذار، تصمیم خود را نسبت به سرمایه گذاری درخرید یک ورقه بهادارخاص،  یا مجموعه ای از اوراق بهادار اتخاذ کرد، برای اجرای منظور خود بایستی به یکی از کارگزاران مراجعه کرده، دستورخرید یا فروش خود را به آنها ارائه دهد. 

کارگزاران 

         کا رگزران اشخاصی حقیقی یا حقوقی هستند که نقش واسطه بین خریدار وفروشنده را دربازار بورس بازی می کنند .آنها  درا ین نقش وظیفه یافتن خریدار برای فروشنده  وفروشنده برای خریدار را برعهده دارند .به عبارتی انها عامل تطابق عرضه وتقاضا هستند. کارگزاران  طی تشریفات وازمون های متعددد وخاصی انتخاب می شوند .
 

معیارهای انتخاب  کارگزار 

1. قابلیبت انجام سریع سفارش مشتری .

2. داشت اطلاعات مربوط وکافی .

3. داشتن سیستم های داخلی مناسب .

فرایند دریافت واجرای سفارش 

         بعدازانتخاب کارگزار مناسب  نوبت به ارئه سفارش خرید یافروش می رسد.  سفارشات مشتریان  از طریق فرمهایی که توسط سازمان بورس دراختیار کارگزران قرار می گیرد ارائه می شود .درصورتی که سفارش مزبورخرید باشد همزمان باارائه سفارش مشتری باید وجهی معممولا به اندازه خرید مورد نظرخود به حساب شرکت  کارگزاری پرداخت نماید .درحالت سفارش فروش مشتری باید علاوه بر فرم سفارش فروش فرم دیگری که وکالتنامه فروش نامیده می شود رانیز تکمیل کند.

سفارشهای خرید وفروش 

         سفارشات خرید وفروش فرمهای نمونه ای هستند که رابطه حقوقی وقراردادی بین مشتریان وکارگزار،درامر خرید یافروش راتعیین وتعریف می کنند وبه همین دلیل تکمیل صحیح ودقیق آنها (چه خرید یافروش ) از اهمیت خاصی برخوردار است . این فرمها معمولا از دوقسمت تشکیل می شوند . یک قسمت چاپی ، که معمولاٌ درتمام فرمها یکسان ومشابه است ویک قسمت جاهای خالی که مشتری اطلاعات موردنظر خود درقرارداد معامله  رادرآنها درج     می کند .نمونه ای ازسفارشات خرید وفروش به شما ارائه شده است .

باتوجه به شروطی که می توان  در قسمت قیمت گنجاند، انواع سفارش زیر به وجود می آیند :

سفارش به قیمت بازار :درصورتی که کلمه "روز "یا "جاری "درقسمت بهای سهام درج شود سفارش به قمیت بازار شکل می گیرد . براساس این  نوع سفارش ، معامله بابهترین قیمت رایج دربازار صورت می گیرد وبااین شیوه قیمت گذاری ، کارگزار سعی خواهد کرد درحالت خرید ، سهم مورد نظر را به پایین  ترین قیمت خرید اری کند ودرحالت فروش ، انرا به بالاترین  قمیت بفروش رساند . این شیوه تعیین قیمت خرید وفروش ، معمولاٌ انعطاف عمل زیادی برای کارگزار ایجاد می کند وبنابراین سرعت زیادی به معامله می بخشد . .ولی درعین حال ، برای مشتری این خطر را نیزدارد که ممکن است قیمت معاملاتی نسبت به قیمت مورد نظر مشتر ی متضرر گردد .سفارش قیمت معین : مشتر ی می تواند قیمت خاصی را درقسمت خالی مربوط درج کنید .دراین صورت سفارش به قیمت مشخص بوجود می آید .طبق این نوع سفارش ، کارگزار تنها درقیمت خاص مورد نظر مشتری اقدام به معامله خواهد کرد .این شیوه تعیین قیمت ، احتما ل تغییر قیمت را کاهش می دهد ولی موجب می شود انعطاف عمل کارگزار درمعامله نیزکم شود .

سفارش محدود : مشتری می تواند درقسمت قیمت ، سقف یاکف قیمت تعیین کند ( مثلا حداکثر ..... ریال " برای خرید ویا "حداقل ...... ریال "برای فروش ) یا این شیوه عمل ، انعطاف کارگزاران در محدوده قیمتی تعیین شد ه تاحدودی بیشتر شده ، انجام سفارش نیزتسریع  می شود . ازطرفی مشتری نیز اطمینان بیشتری نسبت به دامنه قیمت معاملاتی وقیمت معامله خواهد یافت .

تعیین کد معاملاتی برای مشتریان 

      بعدازاین که مشتری سفارش موردنظر خودرا به کارگزار تسلیم کرد . نوبت به تعیین کد معاملاتی مشتری می رسد .

کدمعاملاتی ، نماد ی است که به صورت  اختصاصی برای تمام مشتریانی که در بور س اوراق بهادار معامله می کنند .به منظور شناسایی وی درسیستم معاملاتی ، سهولت انجام معاملات ازنظر دادن اطلاعات متعدد مربوط به خریداران یافروشندگان ، نگهداری اطلاعات مشتریان ، گزارشگری های دوره ای وصحت معاملات انجام شده توسط کارگزران ( زیرا معاملاتی که دربورس صورت می گیرد به نام شخص خریدار یا فروشنده انجام می شود ) تعیین می شود .

        کد معاملاتی معمولا علامتی است مرکب ازسه حرف و 5 عدد (مجموعا 8 حرف ) که حروف آن ، سه حرف اول تشکیل دهنده نام فامیل شخص ، واعدادآن طبقه بندی وی دربانک اطلاعاتی سیستم استفاده قرارگیرد. محم 1251. که " محم " برگرفته از سه حرف اول نام فامیل فرد وشماره "1251 ." جایگاه آ ن دربانک اطلاعاتی مربوط می باشد .

        برای کسانی که اولین بار اقدام به خرید می کنند ، به درخواست کارگزار توسط واحد صدور کد بورس ، کد معاملاتی ایجاد می شود وسپس تما م خرید یافروش های فرد باهمان کد انجام می شود .

اجرای سفارش مشتریان 

         پس ازاینکه کد معاملاتی مشتری بوسیله  کارگزار تعیین یاتوسط بورس صادر شد ، کارگزار یانماینده وی ،سفارش مشتری را وارد بازار می کند .

       شبکه ارتباطات رایانه ای تشکیل دهنده بازار ،توسط برنامه ای که به ان سیستم اجرای اتوماتیک سفارشات می گویند ونسبت به قواعدبازار وایین نامه معاملات ، درحدی که به آن برنامه داده شده ، تسلط دارد ، معاملات را انجام می دهد .روشی که سیستم ازآن پیروی می کند دقیقا مشابه سیستم معاملات تالار ومبتنی برنوعی حراج دوگانه است . دراین سیستم ، معامله وقتی انجام خواهد شد که قیمت خرید دقیقا مساوی یکدیگر گردند . براساس قواعد حراج،این سیستم به طور معمولی معاملات خریدرا به حداقل قیمت ومعاملات فروش را به حداکثر قیمت به انجام می رساند .

        سفارشات خرید وفروش که توسط کارگزاران برای معامله وارد سیستم می شود  هریک وارد لیست مجزا می گردد . این سفارشات اول براساس قیمت خرید وفروش ود وم برمبنای زما ن ورود ، درصف خریداران یافروشندگان قرار می گیرند . درحالت خرید ،اگر خریداری به قیمت بالاتر زار دیگران بخرد ، درصف خریداران، جلوتر ازهمه قرار خواهد گرفت (به ترتیب نزولی ) ودرحالت  فروش ، اگرفروشنده ای ارزانتر ازدیگران بفروشد ،نفراول فروشندگان خواهد شد (به ترتیب صعودی ).

         کارگزاران ازساعت 8:30 تا 18 می توانند دستورات خرید وفروش خودرا درسیستم وارد کننند یاحذف نمایند ویاتغییر دهند . هردستور خرید یافروش یک مشخصه زمانی دارد اگر کارگزار این مشخصه را "روز " واردکند دستور فقط برای همان روزاعتبار خواهد داشت ودرصورتی که به صورت"باز " وارد شده باشد ، تازمانی که کارگزا رآن را حذف نکند معتبر خواهد بود .

مثال : درلیست خریداران وفروشندگان سهم خاصی ، در حال حاضر مقادیر تعداد وقیمت زیر وجود دارد :

           سفارشات خرید                                         سفارشات فروش       

     تعداد                قیمت                                    تعداد                 قیمت 

     200              8000                                    100                8000 

    250              7700                                  150               8200

    120             7700                                    100              8250          

1000               7000                                    150               8300

 

  دراین حالت  معامله انجام می شود ودر صفحه  معالات معامله ای با 100 سهم وبه قیمت هر سهم 8000ریال ثبت می شود .وترتیب صف به شکل زیر خواهد بود .

   سفارشات خرید                                                    سفارشات فروش 

نعداد                  قیمت                                           تعداد                قیمت 

100                 8000                                           150              8200

250                 7700                                           100               8250

120                 7700                                           150              8300

1000               7000

صدوراعلامیه خرید وفروش وگوهینامه موقت سهام :

         بعدازانجام هر معامله برای مشتریان (چه خرید یافروش ) ، توسط سیستم یکسری فعالیتهای پشتیبانی و نهایی معامله انجام می شود که صدور اعلامیه های خرید وفروش صدور گواهینامه موقت سهام نمونه ای ازآنها می باشد .

         اعلامیه های خرید وفروش ، اسنادی هستند که اطلاعات مربوط به وضعیت معامله سهام یک مشتری را نشان می دهند. این اعلامیه ها درحال حاضر برای هر معامله در 3 نسخه تهیه می شوند . یک نسخه برای خریدارسهام ، یک نسخه برای فروشنده سهام ، یک نسخه برای شرکتی که سهامش معامله شده است .

اعلامیه ، اطلاعات زیر وجود دارد :

کد شرکت : برای تسهیل انجام معاملات توسط سیستم کامپیوتری ، برای هر شرکت نماد خاصی طراحی شده که متشکل ازچند حرف می باشد .اولین حرف این نماد ، مشخصه صنعت یا گروهی است که شرکت در قالب آن فعالیت می کند .

          سایر حروف نیز تلخیصی است ازنام شرکت ومعمولا به گونه ای انتخاب می شود که به خوبی نام شرکت اصلی را تداعی کند. مثلا نماد " وبهشر "، که مختص شرکت توسعه صنایع بهشهر است ، براساس اولین حرف "و " نشان می دهد که شرکت در گروه شرکتهای سرمایه گذاری  ( واسطه مالی ) است ، وسایرحروف "بهشهر " نیز مخفی است ازنام توسعهد صنایع بهشهر . یا مثلا " غپارس " نشان  می دهد که شرکت در گروه صنایع " غذایی " فعالیت می کند ، و"پارس " آن ،مبین  روغن نباتی پارس است .

         درصورتی که بجای سهم ، حق تقدم آن معامله شود ، دراخر این کد یانماد ، معمولا حرف "ح " که نشان دهند حق تقدم آن سهم است درج می شود . مانند وبشهرح که معرف حق تقدم توسعه صنایع بهشهر است .

- تاریخ انجام معامله : که معمولا درقسمت بالای سمت چپ اعلامیه درج می شود .

- مشخصات شناسنامه ای مشتری : دربخش میانی اعلامیه  ها ، اطلاعات شناسنامه ای مشتریان (خریداریا فروشنده ) وهمچنین کد معالاتی انها ثبت می شود .

- مشخصات معامله و درنهایت ، درنیمه زیرین اعلامیه ، اطلاعات مالی مربوط به معامله مشتری ، از لحاظ تعداد ، نرخ معامله هر سهم ،کل مبلغ وکل وجوه قابل پرداخت ویا قابل دریافت فروشنده ثبت     می شوند .

هزینه انجام معاملات :

    هزینه ای که مشتریان برای انجام معامله متحمل می شوند برای سفارشات خرید وفروش تاحدودی متفاوت است . درحال حاضر برا ی سفارشات خرید ، مبلغی که خریدار می پردازد عبارتست از نیم درصد    ارزش خرید بابت  کارمزد کارگزار ( مشروط براینکه از 5000 ریال کمتر واز 30000000 ریال بیشتر نشود ) ومبلغ بیست وپنج صدم درصد    ارزش خرید بابت کارمزد گسترش بورس ،  بدیهی است درصورتی که کارمزد  معامله ای بیش از سی میلیون ریال باشد ، کارمزد محاسباتی سی میلیون ریال خواهد بود . 

        برای سفارشات فروش ، علاوه بر دو مورد کارمزد کارگزار وکارمزد گسترش بورس ، نیم درصد مالیات فروش نیز وجود دارد .

        علاوه برا علامیه های خرید وفروش توسط سیستم ، گواهینامه موقت سهام جدید صادرشده ودراختیار خریداران ، ویافروشندگانی که بخشی ازسهام خود را فروخته اند قرار می گیرد ( درواقع برای فروشندگان گواهینامه جدیدی مساوی باقیمانده سهام این افراد صادر می شود ) این گواهینامه که قابلیت نقل وانتقال دارد ، چهارروز کاری پس از روزانجام معامله صادر می گردد وتاقبل از صدور آن شخص نمی تواند سهم خودرا به فروش برساند . درصورتی که شخص قبلا سهام خاصی راداشته وتعداد دیگری از همان سهم رابخرد با صدور گواهینامه  جدید ، گواهینامه قبلی باطل شده وکل موجودی سهام وی در گواهینامه جدید ثبت می شود .           درهنگام فروش هم زمانی که شخص قسمتی از سهام خود رابه فروش می رساند باقیمانده سهام وی در گواهینامه صادره جدید درج می شود وگواهینامه قبلی اعتبار ندارد . کارگزار موظف است گواهینامه های قبلی را ( درهنگام خرید وفروش ) از سهامدار بگیرد وباطل نماید .

تسویه حساب با مشتریان :

         آخرین مرحله ازفرایند معامله توسط مشتری ، تسویه حساب نامبرده می باشد . تسویه حساب برحسب اینکه مشتری خریدار باشد یا فروشنده ، از نظر دوره زمانی تا حدود ی متفاوت است . درحالتی کهد مشتری خریدار باشد ، تسویه حساب پس از صدور اعلامیه  خرید توسط بورس وروشن شد ن وضع حساب مشتری در کارگزاری ممکن خواهمد بود ،اما درصورتی که مشتری ، فروشنده باشد، تسویه حساب چهارروز کاری بعد صورت می پذیرد . باری مثال اگر سهم در روز شنبه به فروش برسد روز چهارشنبه  کارگزار وجه مشتری را به حساب وی واریز می کند 

 

                               فهرست منابع

 

كتاب بورس اوراق بهادار؛ نوشته : حسن گلریز- چاپ 1374- انتشارات امیركبیر

كتاب بورس اوراق بهادار؛ تالیف و ترجمه : دكتر علی جهانخانی و دكتر علی پارسائیان - چاپ دوم : آبان 1375 - انتشارات دانشكده مدیریت دانشگاه تهران 

كتاب بورس سهام ؛ تالیف : غلامحسین دوانی - چاپ 1375 - نشر نخستین

منابع اینترنتی

www.parsportfolio.com

www.abanbroker.com

منابع موجود در زمینه بورس اوراق بهادار

سایت های اینترتی فعال در زمینة بورس اوراق بهادار

سایت های رسمی بورس

         www . iranbourse . com

         www . tse . or . ir

         www . pavambourse . net

سایت شركت خدمات بورس

         www . tsese . com

سایت های خصوصی 

         www . parsportfolio . com

         www . abanbroker . com

         www . iran – Invest . org

 

 

كتابها و نشریات موجود در زمینة بورس اوراق بهادار

             نام كتاب                                                                               مؤلف

1-مجموعه قوانین و مقررات بورس اوراق بهادارسازمان بورس

2-ماهنامه بورس سازمان بورس

3-بورس اوراق بهادار حسن گلریز

4-بورس و سهام                                                                          غلامحسین دوانیبرچسب ها: بورس، سهام،
[ جمعه 13 آذر 1394 ] [ 12:11 ق.ظ ] [ Maryam Heidari ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

مریم حیدری دانشجوی حسابداری
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :